Форум, посветен на градската ревитализация, с участието на експерти от Варшава и Лодз, ще се състои на 21 септември във Варна, съобщиха организаторите от сдружение „Пространствата на Варна”.
Отмъщението ще се носи във въздуха в очаквания втори сезон на "Игра на калмари", предаде Ройтерс, като цитира създателя на сериала Хуанг Донг-хьок.
Той обещава повече герои и по-завладяващи предизвикателства от първия сезон.
На събитие за промотиране на новите серии на шоуто в тосканския град Лука, Хуанг заяви пред Ройтерс, че третият сезон на корейската драма вече е в процес на постпродукция. Той намекна, че може би ще има и англоезична версия.
Първият сезон на "Игра на калмари" се превърна в най-гледания сериал на всички времена, когато излезе през 2021 г., припомня Ройтерс.
Хуанг спечели награда "Еми" за режисура за драматичен сериал, а Ли Джун-дже беше отличен за най-добър актьор в драматичен сериал. И двамата са първите азиатци, спечелили тези призове, както и първите за неанглоезична продукция.
Антиутопичното шоу се очаква да се появи в ст
Симфониета - Шумен, хор "Проф. Венета Вичева" и Градският духов оркестър "Михаил Биков" изнесоха в Шумен концерт, посветен на Деня на независимостта - 22 септември.
Той се състоя в зала "Проф. Венета Вичева" под диригентството на Любомир Александров и Христо Атанасов.
Атанасов каза , че в концерта са включени националният химн на Република България, химнът на Шумен, старият химн на България "Шуми Марица".
"Участваха и творби, които не само в този ден звучат с особена емоция, а на всеки български празник. Те ни пренасят в едно друго време, в което хората са правели всичко възможно да извоюват своята свобода и независимост, толкова години, че днес и ние да се усетим свободни и независими", добави Атанасов.
Любомир Александров отбеляза , че тази година са изпълнили идея на маестро Славил Димитров - да направят общо изпълнение на обща сцена емблематични със
Изложба „Корейско изкуство“ може да бъде посетена в музейна галерия “Шарова къща“ на Историческия музей в Батак, съобщиха от културната институция.
Преди повече от 1000 години корейски майстори на приложното изкуство започват да украсяват мебели и други предмети от бита с черупки на мекотело. В днешно време майсторите се опитват да разширят възможностите на тези специални естествени материали и да ги използват в различни занаяти, разясняват от музея.
В резултат на това през 60-те години на миналия век се създава нов вид мозайка от раковини, съчетаваща елементи на приложни и изящни изкуства. В мозайка манньонхва блясъкът и цветът на черупката са основният материал, добавят още те.
В Корея, страната на утринната свежест, заобиколена с морета от три страни, художниците разполагат с богат избор
Клавирен рецитал ще изнесе професор Людмил Ангелов в Балчик, съобщават от общината.
Той ще бъде на 26 ноември в туристически информационен център „Мелницата“ (The Mill). Организатори на събитието са „Академия Класика“ и община Балчик.
Почитателите на класическата музика за клавир ще могат да чуят „Органова хорална прелюдия в Сол минор“ от Йохан Себастиян Бах, адаптирана за пиано от Феручо Бузони, „Соната в Си минор“ на Ференц Лист и „Четири балади“ на Фредерик Шопен.
Изпълненията на клавир на проф. Людмил Ангелов ще прозвучат и в Огледална зала „Нели Божкова“ в областния град на 27 ноември.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните кон
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър Илия Виделинов. Той представи и творческия екип, работил по реализацията на най-новото заглавие в афиша на театъра. Ивайло Ненов е режисьор на „Тримата мускетари“, драматургичната версия по известния роман на Александър Дюма е на Христо Раянов.
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори, на сцената са още Хенри Ескелинен, Борислав Вълов - Ей Бо, Антония Гюруди, Калин Пачеръзки, Росен Караджов, Веселин Бърборков, Светлин Иванов, Нелли Таукчи, Петaр Андреев, Валентин Ченков, Ванеса Пеянкова, Димитрия Милушева, Михаела Гончева, Ерато Николова, Силвия Болярска и Стефан Мараджиев, съобщи Виделинов. Дебют в спектакъла правят Ескелинен (в ролята на Д`Артанян), Гюруди, Пенякова, Гонче
Събитието е част от проекта „Форум за Варна - добрите примери”, в който организацията кани архитекти от чужбина да споделят своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради. Тази събота ще гостуват Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят в институции и в свободния сектор във Варшава и Лодз.
Срещата под наслов „Градска ревитализация - примери от Полша” е част от Европейската седмица на мобилността. Гостите ще представят своя опит пред Градската художествена галерия във Варна в късния следобед.
Терминът „градска ревитализация” се ползва в западноевропейските държави за обозначаване на действия по превръщането на градовете в по-живи и привлекателни пространства, в които първи приоритет е благоденствието на техните жители, поясниха от варненското сдружение. Целите са създаването на повече естетика, пешеходни пространства, възможности за отдих и игра на открито. Работи се за възобновяване на старинни сгради и цели комплекси, които се изпълват с културно съдържание и живот. Стимулират се социалните контакти, като се дава възможност на хора от всички възрасти да ползват справедливо „богатствата” на своите градове, допълниха още организаторите.
Важно за процеса е активното участие на обществото при вземането на решения за бъдещето на града, квартала, улицата или дадена сграда. Форумите се стараят да обединят различни обществени групи в търсене на колективни решения и да поставят основа за градивен диалог между администрацията и обществото, което да доведе до консенсусни решения с по-широка приемственост, обясниха организаторите.
В проекта „Форум за Варна - добрите примери” се демонстрират добрите практики в сферата на градското планиране от различни европейски градове и се обсъжда как те биха могли да бъдат адаптирани и приложени във Варна. В града вече гостуваха представители на Нидерландия. На 27 септември предстои публична презентация за устойчива градска мобилност с урбаниста Леон Легеланд от Дания, а на 11 октомври ще има дискусия с добри примери от Бургас.
За втора поредна година се организира Международният хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи Наталия Неделчева, секретар на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“.
Тя каза, че участие са заявили общо 13 хорови състава, с над 350 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, два на 5 октомври и два на 6 октомври.
„Тази година общините Шумен, Каспичан, Плиска ни съдействат по места, тъй като ще има два фестивални концерта в Мадара, на входа на музея, и в Плиска, в Голямата базилика", допълни Неделчева.
Тя каза още, че на 5 октомври програмата започва сутринта с концерт в храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в първата категория на фестивала - църковнославянски песнопения.
Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.
Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет
Италия върна на Канада емблематична портретна снимка на Уинстън Чърчил, открадната от хотел в Отава преди повече от две години и продаден на търг на нищо неподозиращ италианец, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс.
Церемония в канадското посолство в Рим отбеляза успешното намиране в Италия и връщане на Канада на фотографията, известна като "Ревящият лъв".
На церемонията италиански карабинери предадоха портрета на канадския посланик в Италия Елиса Голдбърг, която похвали сътрудничеството между следователи от Италия и Канада, довело до възстановяването му.
Портретът на британския лидер, направен от фотографа от Отава Юсуф Карш през 1941 г., вече е готов за последната стъпка от пътуването си към дома в хотел "Фермон шато Лорие", откъдето е бил откраднат.
След завръщането си снимката отново ще бъде изложена като забележителен исторически портрет.
"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г.
Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват.
Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.
На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п
Актрисата и активистка Джейн Фонда ще прибави към многобройните си отличия и наградата за цялостно творчество на американската Гилдия на актьорите, предаде Асошиейтед прес.
От професионалната организацията съобщиха, че Фонда ще получи почетния приз по време на раздаването на годишните й награди през февруари. Актрисата каза в изявление, че приема оказаната й чест със смирение и че е "дълбоко поласкана". "Работя в тази индустрия почти през целия си живот и няма по-голяма чест от тази, която ти оказват твоите колеги", сподели 86-годишната Джейн Фонда.
За своите повече от шест десетилетия в бизнеса тя е спечелила два награди "Оскар" - за "Клут" и "Завръщане у дома", две БАФТА, една "Еми" и седем отличия "Златен глобус".
С активистки дух, датиращ още от антивоенните протести през 60-те и 70-те години на миналия век, Джейн Фонда използва
Проектът „Форум за Варна - добрите примери” се осъществява в партньорство със Съюза на урбанистите в България и с подкрепата на фонд „Култура” на Община Варна, Полския институт в София, посолствата на Дания и Нидерландия в България, Съюза на архитектите - дружество Варна.